Awards

 

 


Award“PERSON OF THE YEAR” AWARD & TITLE (2010-2011)
Radio Free Europe/Radio Azadi
March 26, 2011. Kabul, Afghanistan

 

 

 

 

 

 

Person of the Year

Known for drawing huge crowds across Afghanistan, Farhad Darya was recognized by Radio Free Europe/ Radio Azadi as the “Person of The Year” for his exceptional dedication to promoting PEACE & CULTURAL TOLERENCE throughout the country.

 

Darya earns the title of the Most Loved Person of the Year in Afghanistan while President Hamid Karzai, Dr. Abdullah Abdulla, Dr. Ashraf Ghani Ahmadzai, Kabul Mayor and some other known political figures were among the candidates for this title.

 

 

person of the year

The title of the most loved person of the year was presented during a press conference held at the International Press Center in the Ministry of Information & Culture.
 
"Farhad's songs carry a powerful message of peace and reconciliation," says Radio Azadi Director Hashem Mohmand. "And he performs everywhere, even in volatile regions where the Taliban and other extremists are still very hostile towards music."

Person of the YearRahimullah Samandar, Executive Director of Radio Azadi, said: “… Farhad Darya has been chosen as the Most Loved Person of Afghanistan for The Year 1389 after a referendum by Radio Azadi for his endeavors in PEACE Building, Unity, Reconstruction, Reconciliation and Human Rights. Along with his songs and music, he created a broad communication channel between the people of Afghanistan and the rest of the world.”

 

 

 

Person of the Year

Ghulam Nabi Farahi, the Afghan Deputy Minister of Information & Culture said to the audience: “… By naming Farhad Darya “Person of the Year”, Radio Azadi demonstrates its appreciation for those who work for Social Justice, National Unity, and Democracy. Ministry of Info & Culture is proud to celebrate a person like him in this International Press Center. I believe that only Heroes of Afghanistan can achieve such place and position

Radio Azadi's annual "Person of the Year" Award recognizes outstanding individual contributions to democracy and civil society in Afghanistan. According to “Intermedia”, Radio Free Europe/Azadi is the most popular media outlet in the country.

 

Person of the Year

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بخش های از متون رسانه های مختلف در پوشش از مراسم اهدای لقب "شخصیت سال" به فرهاد دریا

 

فرهاد دریا به عنوان شخصیت برازندۀ سال سیزده هشتاد ونه برگزیده شد

 

 

روزنامۀ 8 صبح
يكشنبه 07 حمل 1390 ساعت 10:51
ظفرشاه روییز
read more

فرهاد دریا، هنرمند و آوازخوان مشهور کشور، از میان شخصیت‌های بزرگ سیاسی و اجتماعی به عنوان "شخصیت سال 1389" از سوی رادیو آزادی انتخاب شده است. مسوولان رادیو آزادی در کابل می‌گویند، حامد کرزی رییس جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رهبر ایتلاف تغییر و امید، اشرف غنی احمدزی از نامزدان پیشین ریاست جمهوری، محمد یونس نواندیش شهردار کابل و چند تن دیگر از شخصیت‌های شناخته سیاسی کشور نیز از جمله نامزدان شخصیت سال 1389 بودند.

رحیم‌الله سمندر رییس رادیو آزادی در کابل، روز گذشته در مراسم اعلام نام فرهاد دریا به عنوان شخصیت سال 1389 از سوی رادیو آزادی گفت که آقای دریا به دلیل فعالیت‌های گسترده‌اش در عرصه‌های هنری، تامین حقوق بشر، وحدت ملی و سهم‌ گیری‌ در بازسازی کشور، از سوی شنوندگان این رادیو به عنوان شخصیت سال انتخاب شده است. آقای سمندر در مورد معیارهای رادیو آزادی برای انتخاب شخصیت سال گفت: "کسانی به عنوان شخصیت سال انتخاب می‌شوند که دستان‌ شان به خون ملت سرخ نباشند و همچنین در سی سال گذشته کارهایی را انجام نداده باشند که مخالف ارزش‌های ملی و مردم افغانستان باشد. درضمن طرفدار صلح، آشتی، بازسازی، ارزش‌های حقوق بشر و کرامت انسانی باشند و همچنین سرگرم در عرصه‌های بازسازی افغانستان باشند."

مسوولان رادیو آزادی می‌افزایند، فرهاد دریا طی سال‌های گذشته در عرصه‌های هنری و تامین صلح، وحدت ملی و همچنین کمک‌های بشری در کشور تلاش زیادی کرده است. به گفته‌ی رحیم‌الله سمندر، فرهاد دریا به ‌دلیل فعالیت‌های بشردوستانه و هنری‌اش، بیشتر از دیگر شخصیت‌های سیاسی که برای کسب لقب شخصیت سال 1389 نامزد شده بودند، "محبوب دل‌ها"  بوده است .

فرهاد دریا که در حال حاضر در امریکا به سر می‌برد، در پیامی از کارکرد رسانه‌ها طی چند سال اخیر ابراز قدردانی کرد و افزود که رسانه‌ها فعالیت‌های او را در آیینه‌های بزرگتر تصویر کردند. به گفته‌ی آقای دریا، رسانه‌ها اکنون گلوی صداهایی شده‌اند که افغانستان را فریاد می‌کشند. او در این پیام می‌گوید: "امروز با کمال نیک بختی شاهد بیداری روزافزون رسانه‌های افغانی هستیم؛ به حدی که دستاوردهای چشمگیرشان ژورنالیزم منطقه را هم به چالش کشیده است. ما می‌بینیم که رسانه‌ها در هیاهوی این همه خوف و این همه امید و در این آشفته‌ بازار، دیگر تنها به‌دنبال خبر بد نمی‌گردند، بلکه حتا به بهای خون خود، گلوی صداهایی می‌شوند که افغانستان را فریاد می‌کنند."

فرهاد دریا کنسرت پرهیجانی را در ماه عقرب سال گذشته‌ خورشیدی با حضور هزاران تن از باشندگان ولایت هلمند، در شهر لشکرگاه مرکز این ولایت آشوبزده تحت عنوان "کاروان صلح" برگزار کرد. او در جریان سال گذشته چند کنسرت بزرگ دیگر را نیز تحت عنوان «زندگی زیباست» در ولایات هرات و بلخ نیز به منظور تشویق مردم به صلح اجرا کرد. فرهاد دریا در ضمن تشویق مردم به صلح و وحدت ملی از طریق اجرای کنسرت‌هایش، در زمینه کمک به کودکان بی‌سرپرست و کارگر نیز تلاش کرده است. او به منظور کمک به کودکان کارگر در جاده‌ها، در سال 2007 موسسه‌ای را موسوم به "کوچه" راه‌اندازی کرد که از طریق آن توانست به صدها کودک بی‌سرپرست و کارگر کمک کند .

فرهاد دریا که در سال 2008 میلادی از سوی سازمان ملل به عنوان سفیر حسن نیت این سازمان در افغانستان شناخته شد، در بیشتر کنسرت‌های خود با پتلون کاوبای، پیراهن گند افغانی و لنگی (و پای برهنه) ظاهر شده است. آقای دریا معتقد است که با این پوشش می‌تواند به مردم جهان بگوید که مردم افغانستان خشن نیستند .

 

آژانس خبری وخت  
خبرنگار : خالده خیرخواه
ادیتور: وارسته شب ستیز

read more

 

فرهاد دریا به عنوان شخصیت سال سیزده هشتاد ونه از سوی رادیو آزادی بر اساس یک همه پرسی که براه انداخته شده بود برگزیده شد .

رحیم الله سمندر رییس رادیو آزادی طی کنفرانس مطبوعاتی در مورد شخصیت فرهاد دریا به رسانه ها گفت: "فرهاد دریا طی سال های گذشته علاوه بر پیروزی های فراوان درعرصه هنری، در زمینه های تامین صلح و وحدت ملی نیز کمک های بشری و تلاش های خستگی ناپذیر را انجام داده است که به همین دلیل مردم افغانستان آنانی را که برای آوردن صلح تلاش صادقانه میورزند، دوست میدارند." وی افزود که ،فرهاد دریا در سال 1361 گروه باران را اساس گذاشت که توانست شمار زیادی از آهنگ های فولکلور کشور را احیا نماید . او که پس از سقوط رژیم طالبان در خارج به سرمیبُرد، بدون در نگ به افغانستان برگشت و سرود هایی خواند که محتوی بخش اعظم آنها صلح ،اتحاد و وحدت ملی بود.  
 
به گفته وی، در سال 2004  فرهاد دریا کنسرت بزرگی را در حضور ده ها هزار تماشگر درغازی ستدیوم (کابل) اجرا کرد که سانگ لاین، مجله بریتانیایی این کسنرت را در جمع پنجاه کنسرت بزرگ جهان ثبت کرده است. و ی میگوید فرهاد دریا کنون هنرمند شناخته شده در سطح جهان است که از سال 2005 الی 2007 به مقصد کمک به کودکان فقیر جهان پروژه خیریه ای را تحت نام "دیدار ها" (اتحادی برای کودکان) به همکاری هنرمندان از سیزده کشور آغاز نمود. همچنان این پروژه بزرگترین جایزۀ حقوق بشر جرمنی در سال 2007 و آلبوم آهنگهای آن، جایزه طلایی یکی از بزرگترین شرکت های جهانی موسیقی بنام (سونی بی ام جی ) را از آن خود ساخت .

به گفته آقای سمندر ،درسال 2010 نیز فرهاد سلسله برنامه ها یی بنام زندگی زیباست آغاز کرد که هدف آن تشویق مردم برای آشتی در افغانستان و نیز حمایت از جوانان بود .

وی اضافه کرد که کاروان صلح فرهاد به تاریخ نزدهم ماه جولای سال گذشته هنگامیکه کنفرانس بین المللی کابل گشایش یافت به راه افتاد و مرحله نخست آن به تاریخ 21 سپتمبر روز جهانی صلح ،کنسرت بزرگی بود در شهر مزار شریف که حدود پانزده هزار خانم آنرا تماشا نمود .

غلام نبی فراهی معین توریزم وزارت اطلاعات وفرهنگ نیز طی سخنرانی اش از ابتکار رادیو آزادی اظهار قدردانی نمود و افزود: "این گام نیک و موثر که رادیو آزادی در رشد شخصیت برجسته هنری برداشته است قابل قدر میباشد. وی گفت :"انسان در زندگی خود د رعرصه تعلیم ،هنر وحتی د رنبرد پیروزی های بسیاری را ازآن خود میسازد. اما این پیروزی که فرهاد کسب نموده است بسیار معدود کسان نصیب میشوند که این جای افتخار برای همه ملت افغانستان میباشد ."

این د رحالیست که ،طی چهار سال گذشته این چهارمین شخصیت سال است که طی همه پرسی که از سوی رادیو آزادی بعمل آمد به عنوان شخصیت سال انتخاب شد .

 

پیام روز
سایت خبری - تحلیلی
يكشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۰ -  ساعت ۱

۱:۲۷
read more

 

فرهاد دریا هنرمند شناخته شده کشور، که طی ماه های اخیر با رفتن به مناطق نا امن افغانستان و اجرای کنسرت های پیام آور صلح بود، لقب شخصیت سال را کسب کرد.

رادیو آزادی که به روز شنبه بخاطر معرفی این شخصیت سال نشست خبری را در تالار بین المللی مطبوعات در کابل راه اندازی کرده بود، پیرامون کار کرد های فرهنگی، اقدامات بشر دوستانه و تلاش های که فرهاد دریا در بخش صلح و آشتی انجام داده بود توضحیات ارایه کرد .

پوهنمل غلام نبی فراهی، معین توریزم وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست ضمن ستایش از اقدام رادیو آزادی گفت: "من باور دارم و متیقن هستم که گزینش فرهاد دریا به عنوان شخصیت سال رادیو آزادی لقب بی نظیر است و این چنین موفقیت ها نصیب افرادی مثل فرهاد دریا می شود که آنها قهرمان کشور شان شده می توانند. وزارت اطلاعات و فرهنگ افتخار دارد که از چنین شخصیت فرهنگی در این تالار یاد می کند. این تنها وظیفه رادیو آزادی نیست که رسالت را در این بخش انجام می دهد بلکه تمام رسانه ها رسالت مشابه دارد."

فرهاد دریا به عنوان یک هنرمند افغان که اکنون در خارج از کشور نیز از شهرت خوبی برخوردار است طی ماه های اخیر به مناطق مختلف کشور از جمله ولایت نا آرام هلمند، و شهر های مزارشریف و هرات رفته و برای دهها هزار تن از علاقمندان برنامه های موسیقی را اجرا کرد .
سلام وطندار
شبکۀ ملی رادیویی افغانستان
شنبه, 26 مارچ 2011 14:4

0   
read more

 

به اساس رای گیری سالانه رادیو آزادی از مردم در مورد دادن لقب شخصیت سال به اشخاصی که جهت وحدت ملی، صلح و حقوق بشر درافغانستان تلاش میکنند فرهاد دریا شخصیت سال 1389 انتخاب گردید . رحیم الله سمندر رییس رادیو آزادی امروز در نشست خبری به خبرنگاران گفت، پیام های که از سوی مردم بدست آوردند فرهاد دریا در میان کاندیدان مثل ریس جمهور کرزی ، داکتر عبدالله ، اشرف غنی احمدزی و ساییرکاندیدان بیشترین آرا را درگرفتن لقب شخصیت سال بدست آورده است .
فرهاد دریا بعداز سقوط طالبان به زبانهای دری ، پشتو، ازبکی وساییر زبانها ولهجه های کشور آوازخواند که محتوی اعظم آنها صلح، اتحاد ووحدت ملی بود .

 

آژانس خبری باختر
26 March, 2011 05:02:00

Read more

 
رادیو آزادی فرهاد دریا آواز خوان کشور را بحیث شخصیت سال 1389 اعلام کرد. به گزارش خبرنگار آژانس اطلاعاتی باختر، در محفلیکه به همین مناسبت در تالار بین المللی مطبوعات برگزار گردیده بود، رحیم الله سمندر رئیس رادیو آزادی در افغانستان صحبت نموده و معیارهای را که بر بنیاد آن فرهاد دریا به عنوان شخصیت سال برگزیده شده است بیان کرد. پوهنمل غلام نبی فراهی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ در سخنانی ضمن تبریکی به فرهاد دریا از رادیو آزادی به خاطرچنین ابتکار، تحفه ی را که ازطرف وزارت اطلاعات وفرهنگ در نظر گرفته شده بود به هارون قرغه، مسوول دفتر فرهنگی و اجتماعی فرهاد دریا اهدا کرده گفت: "هنری که مایه از صلح داشته باشد، بستر اعتماد را گسترش دهد، در دلها جای می گیرد و ماند گار میشود."  وی دریا و هنرش را ماندگار خوانده افزود، فرهاد هنرمندی است که با آهنگهایش، ذهنها را بیدار کرد. وی تصریح داشت، وزارت اطلاعات و فرهنگ پیوسته میکوشد تا هنر مندان را تشویق کند. با آنکه فرهاد دریا درین محفل حضور نداشت پیام صوتی اش به حاضرین محفل پخش گردید.

 

HARIVA NEWS
پایگاه خبر رسانی هریوا نیوز
حمل ۰۶- ۱۳۹۰  


read More
 
فرهاد دریا هنرمند مشهور کشور از سوی رادیوی آزادی به عنوان شخصیت سال انتخاب شد. در نشستی که به همین مناسبت دایر شده بود، رحیم الله سمندر مسوول رادیوی آزادی در کابل گفت، برای این لقب به شمول رییس جمهور کرزی و اشرف غنی احمدزی برخی چهره های دیگر نیز نامزد شده بودند، اما فرهاد دریا توانست این لقب را ازآن خود کند. رادیوآزادی همه ساله یک تن را به عنوان شخصیت سال معرفی می کند که امسال این لقب به فرهاددریا هنرمند مشهور کشور داده شد. رحیم الله سمندر مسوول رادیوی آزادی در کابل گفت: "آقای دریا برای گرفتن این لقب، تمام معیارهای وضع شده را تکمیل نموده بود. این معیارها عبارتند از تلاش ها در عرصه های وحدت ملی، دیموکراسی، عدالت اجتماعی و امور بازسازی که در همه ی این موارد، دریا رأی بیشتری را از آن خود نمود . "

 

 

آژانس خبری پژواک
نوشتۀ  محمدحسن خطاب       Mar 26, 2011
read more

فرهاد-دريا-لقب-شخصيت-برازنده-سال-١٣٨٩-را-کسب-کرد

 

کابل (پژواک ٦ حمل ٨٩ ) : فرهاد دريابخاطرتلاشهاى هنری اش در جهت تامين صلح، لقب شخصيت برازنده سال ١٣٨٩ را کسب کرد .
اين لقب همه ساله، از سوى راديو آزادى به  افرادى تعلق ميگيرد که درعرصه تامين امنيت، وحدت ملى، دموکراسى وعدالت اجتماعى تلاش نموده اند .

رحيم الله سمندررئيس راديو آزادى درکابل گفت که اين لقب به اشخاصى تفويض ميگردد که  براى آوردن  صلح ، تحکيم وحدت ملى و بازسازى کشور تلاش بيدريغ نمايند .سمندر افزود که فرهاد دريا در سالی که گذشت، براى تامين امنيت و وحدت ملى تلاش هاى فراوان بخرچ داده است .
وى گفت که راديو آزادى، براى گزينش شخصيت سال؛ معيارهاى را تعيين نموده که به اساس آن ،شخصيت سال انتخاب ميگردد .
به گفتۀ سمندر، براى کسب  لقب شخصيت سال ( ١٣٨٩ ) برعلاوه فرهاد دريا ؛ حامدکرزى رئيس جمهورکشور،محمديونس نوانديش شاروال کابل، اشرف غنى احمدزى،داکترعبدالله  عبدالله  نامزد شده بودند که درنتيجه فرهاد دريا توانست با کسب بيشترين  آراى  مردم، اين لقب را کسب نمايد .

غلام نبى فراهى معين توريزم وزارت اطلاعات وفرهنگ درنشستى که به همين مناسبت برگزارشده بود گفت که فرهاد دريا در سال گذشته  توانست، پيام هاى صلح و وحدت ملى را در ولايت مختلف کشوربه گوش مردم برساند .

فراهى علاوه کرد که فرهاد دريا شخصيتى است که مشابه آن کمتر به نظرميرسد .وى ميگويد: "در زنده گى ميتوان کاميابى هاى زيادى را بدست آورد و اما اين نوع کاميابى نمونه اى  ميباشد ."

فراهى افزود، ولايت هلمند که به نظر جهانيان يکى از ولايت نا امن ميباشد؛ اما فرهاد دريا توانست با اجراى کنسرت، پيام صلح را براى حدود چهل هزارتن برساند .

همچنان پيام صوتى فرهاد دريا دراين محفل پخش گرديد .دريا درپيامش از پيشرفت  رسانه ها در افغانستان اظهارخرسندى نموده گفت که دستآوردهاى چشمگير رسانه هاى افغانى به اندازۀ رسيده که ژورناليزم منطقه را به چالش کشيده است. وى گفت : "اين اقدام رسانه ها نشان ميدهد که رسانه ها ديگر تنها دنبال خبر بد نميروند بلکه با بهاى خون خود گلوى صداهاى ميشوند که افغانستان را فرياد ميزنند ."

درهمين حال فرهاد دريا، سال ١٣٩٠  را يک سال مهم بخاطر گرفتن مسووليت تامين امنيت عنوان کرد .دريا وعده سپرد که درسال روان؛ تلاش هاى زيادى از طريق هنر براى تامين امنيت وصلح  درکشورانجام خواهد داد .

وى بعد از سقوط رژيم طالبان، به کشور برگشت و سرود هايی خواند که محتوی  بخش اعظم آنها صلح، اتحاد ووحدت ملی بود .در سال ۲۰۰۴فرهاد دريا کنسرت بزرگی در حضور ده ها هزارتماشاگر در غازی ستديوم، اجرا کرد که  سانگ لاين مجله بريتانيايی اين کنسرت را در جمع پنجاه کنسرت بزرگ جهان ثبت کرده است .

فرهاد دريا از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ به مقصد کمک به کودکان فقير جهان، پروژه خيريه ای را تحت نام انکونټرز يا (اتحادی  برای کودکان) به همراهی هنرمندانی از سيزده کشور آغاز کرد که  اين پروژه بزرگترين جايزه حقوق بشر جرمنی و البوم آهنگهای آن جايزه طلايی سازمان (سونی بی ام جی) را از آن خود ساخت .

در سال ۲۰۱۰ فرهاد دريا سلسله از برنامه هاى هنرى خودرا  بنام زنده گی زيباست آغازکرد که هدف آن ،تشويق مردم برای آشتی در افغانستان و نيز حمايت از جوانان بود که  در جريان اين کمپاين،  کنسرت ها را نيز درولايت مختلف اجرا کرد ..

کاروان صلح دريا، به تاريخ نزدهم ماه جولای سال گذشته حينی که کنفرانس بين المللی کابل گشايش يافت به راه افتاد ومرحله نخست آن به تاريخ ۲۱سپتمبر روز جهانی صلح، کنسرت بزرگی بود در شهرمزار شريف که حدود پانزده هزار زن آنرا زنده تماشا کردند .

همچنان  فرهاد دريا به سلسه برنامه هاى هنرى  تحت نام زندگى زيباست کنسرت بزرگى را درولايت هلمند راه اندازى نمودکه بيش از چهل هزارتن اشتراک کرده بودند . فرهاد دريا اولين هنرمند ى بودکه در ولايتهلمند، کنسرت بزرگى را اجراکرد .

 

 


Audio Message for the Azadi Radio Award


Listen Now